StronaMoja

Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz – seria komiksów autorstwa Janusza  Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat, oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.

Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Kolejnymi wydanymi w ten sposób tomami były: Szranki i konkury i Woje Mirmiła. Wkrótce autor przeszedł do Świata Młodych. Jedna historia ukazała się w magazynie Relax, dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej. Kolejne albumy wydawano do 1990. Niedługo później twórca przestał rysować ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W lutym 2003 wydawnictwo Egmont  Polska rozpoczęło reedycję serii.

Od 2016 roku pojawia się oficjalna kontynuacja serii zatytułowana „Kajko i Kokosz - Nowe Przygody”, stworzona przez innych autorów w formie krótszych historii.

   Komiksy z cyklu Kajko i Kokosz:

TytułPierwsze wydanie w prasiePierwsze wydanie albumowe
Złoty puchar 1972-1973, „Wieczór Wybrzeża” 1985 (2 części)
Szranki i konkury 1973-1974, „Wieczór Wybrzeża” 1985 (2 części)
Woje Mirmiła 1974-1975, „Wieczór Wybrzeża” 1988 (2 części)
Szkoła latania 1975, „Świat Młodych” 1981
Wielki turniej 1976, „Świat Młodych” 1981
Na wczasach 1977, „Świat Młodych” 1983
Zamach na Milusia 1977-1978, „Relax” 1983
Skarby Mirmiła 1980, „Świat Młodych” 1985
Cudowny lek 1981, „Świat Młodych” 1984
Festiwal czarownic 1982, „Świat Młodych” 1984
Dzień Śmiechały 1983, „Świat Młodych” 1984
W krainie borostworów - 1987
Mirmił w opałach - 1990
Urodziny Milusia 1984-1992 2004

   Bohaterowie:

  • Kajko – niski, bardzo inteligentny i odważny. Najlepszy przyjaciel Kokosza. Uosobienie cech pozytywnych, choć od czasu    do czasu, podobnie jak Kokosz, ulega różnym pokusom. On zazwyczaj się zastanawia nad naprawą wszelkich sytuacji,     przykładowo wtedy, gdy Mirmił traci wiarę w siebie. W pierwszych historiach nosił miecz. Umie także strzelać bardzo    zręcznie z łuku a także umiejętnie włada mieczem. Czasem bywa na Kokosza zły za to, że wyjada on mięsne potrawy    czy też że ma ich więcej niż on.
  • Kokosz – dość tęgi i łysy przyjaciel Kajka. Lubi dużo jeść, jest również dość tchórzliwy, a także przesądny, nie lubi, gdy mu    się przeszkadza podczas posiłku grożąc innym że doprowadzi to do rękoczynów. Miał wuja, który był właścicielem    karczmy, jednakże od albumu „Woje Mirmiła” Łamignat został „podmieniony” jako członek rodziny bohatera. Kokosz    często je, wypija eliksiry i napoje, których nie wolno kosztować, co wywołuje u niego zmianę podejścia do otoczenia.
  • Mirmił – kasztelan (w pierwszych komiksach – książę) Mirmiłowa o długich rudych wąsach oraz skrajnie łysy    przypominając posturą i wyglądem Władysława Łokietka. Wcześniej miał długie proste włosy oraz krótkie wąsy. Mimo    że z natury jest miły,    łatwo popada w depresję i czasami miewa myśli samobójcze często polecając żonie Lubawie, by    zasadziła na jego grobie    orchidee. Czasem zdarza mu się też puszyć, traktować innych z wyższością i być upartym w    stosunku do małych istot czy    mieszkańców grodu. Czasami kiedy w grodzie nie ma jego wojów (głównych bohaterów)    opuszcza dziedziniec w celu ich    odnalezienia, czego bardzo nie lubi obawiając się, że albo jego albo Kajka i Kokosza    złapać mogą Zbójcerze.
  • Jaga – czarownica, ciotka Kokosza (w pierwszych komiksach nazwana Zielachą). Jest bardzo mądra i dysponuje    magicznymi mocami. Potrafi latać na miotle i przygotowywać czarodziejskie eliksiry. W albumie „Festiwal czarownic”    została zwyciężczynią konkursu, w którym wraz z innymi czarownicami walczyła swoimi czarami oraz eliksirami. Do    albumu Woje Mirmiła nie miała męża. Wyszła za Łamignata wtedy gdy zbójowi groziła egzekucja. Ma gadającego kruka    imieniem Gdaś, który informuje ją lub wojów o istotnych obserwacjach.
  • Łamignat – zbój, przyjaciel Kajka i Kokosza o bardzo życzliwej, wrażliwej i przyjaznej naturze. Jego ulubione powiedzonko    to Lelum polelum. Zawodowo okrada bogatych i wspomaga biednych. Ma maczugę, którą nazywa Bacikiem, i którą    tylko on jest w stanie podnieść lub osoba, która wymówi odpowiednie zaklęcie. Mimo prawie nadludzkiej siły często    czuje się słaby; by dodać mu otuchy jego żona, wiedźma Jaga, podarowała mu fujarkę mówiąc, że jej muzyka    zwielokrotni jego siły chociaż w rzeczywistości nie ma ona właściwości magicznych. Często, kiedy grozi mu    niebezpieczeństwo, używa tego instrumentu.    Łamignat czasem działa na nerwy Kokoszowi. Nie potrafi czytać. Po raz    pierwszy pojawia się w Wojach Mirmiła.
  • Lubawa – żona Mirmiła (nazywana dawniej księżną) i kuzynka księcia Popiela. O wiele wyższa i potężniejsza pod względem    fizycznym od swojego męża, który jest jej często bardzo posłuszny. Zwykle stara się wybijać mu z głowy głupie pomysły    strasząc go, że wyprowadzi się do swojej matki. Bardzo często wstaje z łóżka przed mężem oraz prosi, aby Mirmił się kładł    pod pierzynę.
  • Zbójcerze – gromada wyglądających nieco jak Krzyżacy rycerzy-rozbójników, których głównym celem jest złupienie i zdobycie    Mirmiłowa, co nie jest dla niech prostym wyzwaniem, gdyż za każdym razem zostają pobici. Pod wpływem piwa mają    skłonności do bójek. Pierwszy raz pojawili się w albumie „Szkoła latania”. W początkowych tomach seri byli bardzo liczni, zaś    od albumu „Skarby Mirmiła” jest ich nieco mniej. Najważniejsi zbójcerze to:Walwuch – dowódca bandy Rarogów. Silny i    dobrze zbudowany, razem ze swoimi zbójcami próbował zdobyć Mirmiłowo.Smok Miluś – smok, który wykluł się z jajka znalezionego w lesie przez Kajka i Kokosza. Boi się małych zwierzątek, gdy je    widzi zieje ogniem. Po pewnym czasie wyrosły mu skrzydła i nauczył się startować, ale tylko z powierzchni wody (Skarby    Mirmiła). Ostatecznie spotkał smoczycę i razem z nią odfrunął do krainy smoków. Pojawia się w albumach Zamach na    Milusia, Skarby Mirmiła, Cudowny Lek i Urodziny Milusia. W "Nowych Przygodach" doczekał się także krótkich historii o    swoich przygodach autorstwa Tomka Samojlika (wszystkie dziejące się zaraz po "Zamachu na Milusia")
    • Hegemon – wódz zbójcerzy. Czasami musi doprowadzić ich do porządku wtedy, gdy widzi bójkę. Z natury władczy i przebiegły. Żywi nienawiść do    wszystkich mieszkańców Mirmiłowa często grożąc, kiedy akcja zdobycia grodu jest nieudana, że dobierze się ze swoimi poddanymi do skóry    grodzian. Zawsze gdy usłyszy od Kaprala sprytny plan zdobycia grodu czy osłabienia Mirmiła uznaje jego zastępcę za geniusza oraz obiecuje, że    otrzyma on od Hegemona nagrodę lub awans.
    • Kapral – prawa ręka Hegemona. Z wyglądu przypomina nieco Adolfa Hitlera. On zazwyczaj wydaje komendy zbójcerzom. Gdy nadarzy się    okazja,    próbuje zdetronizować Hegemona co zawsze kończy się fiaskiem. Często mu się podlizuje.
    • Oferma – gruby (początkowo nie), niezbyt inteligentny zbójcerz o dobrotliwej naturze. Zawsze wybierany jako ochotnik do wykonywania    niewdzięcznych zadań. Często działa na nerwy Kapralowi, choć Hegemon bywa wobec niego bardziej sympatyczny. Wyjątkiem, w którym    Kapral    go pochwalił była sytuacja gdy Hegemon trafił do podziemnego lochu w grodzie w albumie „Festiwal czarownic”. To on często    najlepiej    wykonuje    rozkazy i ma najlepsze pomysły, ale nikt go wtedy nie słucha. Wzorowany na Szwejku.
    • Siłacz – wysoki i najsilniejszy ze zbójcerzy.
  • Wit woj, przyjaciel Kajka i Kokosza. Spotkali go w czasie swoich przygód w komiksie Szranki i konkury (gdzie początkowo    mówił rymem), a następnie powrócił w Na wczasach (gdzie zachowaniem przypominał nieco Don Kichota). Po tej drugiej    historii zamieszkał w Mirmiłowie i od tego momentu występował głównie jako postać epizodyczna. W albumie Mirmił w    Opałach powrócił do mówienia rymem. Na początku miał obsesję na punkcie dokonywania walecznych czynów, potem    zajął się tworzeniem wynalazków (w Mirmile w Opałach wynalazł proch). Początkowo towarzyszył mu jego koń. Wit    pojawia się w tomie "Nowych Przygód" pt. "Łamignat Straszliwy".
  • Wojmił – brat Mirmiła. Jak wskazuje jego imię, ma wojowniczą naturę, ale jest zarazem honorowy. Pojawia się w albumach    Szranki i konkury i Woje Mirmiła. Pojawia się w odcinku Nowych Przygód pt. "Pojedynek".
  • Borostwory – stwory zamieszkujące dzikie lasy. Bardzo boją się cywilizacji. Występują w komiksie W krainie borostworów,    strzegą Pani Przyrody.


Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl